Materiaalikatselmuksia tekevät yritykset

Materiaalikatselmuksen avulla löydetään yrityksen toiminnasta ne kohteet, joissa voidaan tehostaa materiaalien käyttöä. Materiaalivirtojen hallinnan parantuessa ympäristöhaitat vähenevät ja rahaa säästyy. Jos olet kiinnostunut teettämään materiaalikatselmuksen omassa yrityksessäsi, ota yhteyttä meihin.

Ota yhteyttä

Ota yhteyttä Motivaan tai materiaalikatselmointeja tekevään konsulttiin. Motivan mallin mukaisia katselmuksia voivat tehdä materiaalikatselmoijakoulutuksen suorittaneet konsultit. Ohessa on lista materiaalikatselmuksia tekevistä konsulteista.

Materiaalikatselmuspalveluja tarjoavat yritykset ja konsultit

Materiaalikatselmusyritysten tarjoamat palvelut toimialoittain Rev. 13.09.2016 (pdf) (70.8 KB)
Espoo
Elomatic logo
Elomatic Oy
www.elomatic.com
Helka Apajalahti
puh. +358 2 412 411
helka.apajalahti@elomatic.com
Elomatic logo
Elomatic Oy
www.elomatic.com
Helena Arkkola
puh. +358 10 395 7600
helena.arkkola@elomatic.com
Elomatic logo
Elomatic Oy
www.elomatic.com
Riina Brade
puh. +358 10 395 7629 tai
+358 50 302 3178
riina.brade@elomatic.com
Elomatic logo
Elomatic Oy
www.elomatic.com
Martin Fält
puh. +358 10 395 7600
martin.falt@elomatic.com
Envitecpolis logo
Envitecpolis Oy
www.envitecpolis.fi
Matti Arffman
puh. +358 44 783 1700
matti.arffman@envitecpolis.fi
ramboll-logo Ramboll Finland Oy
www.ramboll.fi
Jukka Jalovaara
puh. +358 40 721 8815
jukka.jalovaara@ramboll.fi
Apila Group logo
Apila Group Oy
www.apilagroup.fi
Jani Laine
puh. +358 40 357 8383
jani.laine@apilagroup.fi

Helsinki

AHMA logo
Ahma Optima Oy
www.ahmagroup.com
Esko Salo
puh. +358 40 861 2223
esko.salo@ahmagroup.com
Ecobio – logo
Insinööritoimisto Ecobio Oy
Leea Ojala
puh. +358 2 0756 9450
leea.ojala@ecobio.fi
Gaia logo
Gaia Consulting Oy
www.gaia.fi
Tiina Pursula
puh. +358 40 514 9507
tiina.pursula@gaia.fi
Gaia logo
Gaia Consulting Oy
www.gaia.fi
Ida Rönnlund
puh. +358 9 686 6620
ida.ronnlund@gaia.fi
Granlund Consulting Oy – Logo
Granlund Consulting Oy
www.granlund.fi
Pirjo Niemi-Järvelin
puh. + 358 40 763 4264
pirjo.niemi-jarvelin@granlund.fi

Joensuu

Aaltonen Consulting logo
Aaltonen Consulting Oy
www.aaltonenconsulting.fi
Jari Aaltonen
puh. +358 40 719 7549
jari.aaltonen@aaltonenconsulting.fi
Apila Group logo
Apila Group Oy
www.apilagroup.fi
Mervi Matilainen
puh. +358 45 111 3606
mervi.matilainen@apilagroup.fi

Jyväskylä
Elomatic logo
Elomatic Oy
www.elomatic.com
Arvo Viertola
puh. +358 14 446 7252 tai
+358 40 576 4067
arvo.viertola@elomatic.com

Jämsä
Hannu Salonen Ympäristöpalvelut
Hannu Salonen Ympäristöpalvelut Oy
www.hannusalonen.fi
Juha Roivainen
puh. +358 400 381 171
juha.roivainen@hannusalonen.fi

Kokkola
Ketek logo
Teknologiakeskus
Ketek Oy
www.ketek.fi
Leena Faven
puh. +358 44 725 0273
leena.faven@ketek.fi
Muutoksen Tuulet – logo Muutoksen Tuulet Oy
www.muutoksentuulet.fi
Tapio Härkönen puh. +358 44 210 9560
tapio.harkonen@muutoksentuulet.fi
Muutoksen Tuulet – logo Muutoksen Tuulet Oy
www.muutoksentuulet.fi
Åke Jåfs puh. +358 40 553 6724
ake.jafs@muutoksentuulet.fi

Kouvola
Etteplan logo
Etteplan Design
Center Oy
www.etteplan.com
Eero Aleniuspuh. +358 40 556 0510
eero.alenius@etteplan.com
Etteplan logo
Etteplan Design
Center Oy
www.etteplan.com
Raija Askola
puh. +358 400 341 141
raija.askola@etteplan.com
Etteplan logo
Etteplan Design
Center Oy
www.etteplan.com
Tommi
Lappalainen
puh. 05 742 020
tommi.lappalainen@etteplan.com

Kuopio
Envitecpolis logo
Envitecpolis Oy
www.envitecpolis.fi
Jukka Heiskanen
puh. +358 40 037 6574
jukka.heiskanen@envitecpolis.fi

Lahti
Muovipoli logo
Muovipoli Oy
www.muovipoli.fi

Sauli Eerola

puh. +358 50 587 6161
sauli.eerola@muovipoli.fi
Muovipoli logo
Muovipoli Oy
www.muovipoli.fi
Jukka Smahl
puh. +358 46 922 9222
jukka.smahl@muovipoli.fi
ramboll-logo Ramboll Finland Oy
www.ramboll.fi
Anna-Mari Liimatainen
puh. +358 40 585 9176
anna-mari.liimatainen@ramboll.fi
ramboll-logo Ramboll Finland Oy
www.ramboll.fi

Juho Mäkelä

puh. +358 40 719 1370
juho.makela@ramboll.fi
Sorttausapu
Risain Oy
www.risain.fi
Sirpa Rivinoja
puh. +358 400 300 556
sirpa.rivinoja@sorttausapu.fi

Lappeenranta
Apila Group logo
Apila Group Oy
www.apilagroup.fi
Pirjo Rinnepelto puh. +358 40 149 4251
pirjo.rinnepelto@apilagroup.fi
Granlund Consulting Oy – Logo

Granlund Consulting Oy
www.granlund.fi

Tiina Pekonen

puh. + 358 40 570 8655
tiina.pekonen@granlund.fi
LCA-Consulting logo
LCA Consulting Oy
www.lca-consulting.fi
Kaisa Grönman
puh. +358 40 584 5895
kaisa.gronman@lca-consulting.fi
LCA-Consulting logo
LCA Consulting Oy
www.lca-consulting.fi
Antti Niskanen puh. +358 40 762 8444
antti.niskanen@lca-consulting.fi
LCA-Consulting logo
LCA Consulting Oy
www.lca-consulting.fi
Emma Ojala
puh. +358 40 762 8500
emma.ojala@lca-consulting.fi
LCA-Consulting logo
LCA Consulting Oy
www.lca-consulting.fi
Ville Uusitalo
puh. +358 40 586 4486
ville.uusitalo@lca-consulting.fi
Suaren logo
Suaren Oy
www.suaren.fi
Pasi Hynynen
puh. +358 40 764 5255
pasi.hynynen@suaren.fi

Lapua
Thermopolis – logo
Thermopolis Oy
www.thermopolis.fi
Johanna Hanhila puh. 06 433 1290
johanna.hanhila@thermopolis.fi
Thermopolis Oy
www.thermopolis.fi
Merja Järveläpuh. 044 738 0020
merja.jarvela@thermopolis.fi

Mikkeli
Ekoleima logo
Ekoleima Oy
www.ekoleima.fi
Raimo Lilja
puh. +358 50 409 7832
raimo.lilja@ekoleima.fi
Rejlers logo
Rejlers Oy
www.rejlers.fi
Ari Matilainen
puh. +358 40 801 1630
ari.matilainen@rejlers.fi
Rejlers logo
Rejlers Oy
www.rejlers.fi
Mikko Helin
puh. +358 40 801 1613
mikko.helin@rejlers.fi

Pori
AHMA logo
Ahma insinöörit Oy
www.ahmagroup.com
Kimmo Laakso
puh. +358 40 708 7987
kimmo.laakso@ahmagroup.com

Porvoo
Technetium Consulting – Logo
Technetium Consulting Oy
www.technetium.fi
Mika Kapanen
puh. +358 400 486 855
mika.kapanen@technetium.fi

Riihimäki
Sykli-logo
Suomen ympäristöopisto Sykli
www.sykli.fi
Nina Teirasvuo
puh. +358 50 363 4646
nina.teirasvuo@sykli.fi
Sykli-logo Suomen ympäristöopisto Sykli
www.sykli.fi
Taru Uotila
puh. +358 50 370 1414
taru.uotila@sykli.fi

Sotkamo
Envitecpolis logo
Envitecpolis Oy
www.envitecpolis.fi
Senja Arffman
puh. +358 50 353 1818
senja.arffman@envitecpolis.fi

Tampere
AX suunnittelu logo
Insinööritoimisto
AX-LVI Oy
www.ax.fi
Markku Tapola

puh. +358 40 500 2055
markku.tapola@ax.fi

AX suunnittelu logo
Insinööritoimisto
AX-LVI Oy
www.ax.fi
Sara Tapola
puh. +358 40 551 8761
sara.tapola@ax.fi
ramboll-logo
Ramboll Finland Oy
www.ramboll.fi
Heikki Savikko
puh. +358 40 354 9557
heikki.savikko@ramboll.fi

Turku
Elomatic logo
Elomatic Mechanical Oy
www.elomatic.com
Lita Norden
puh. +358 2 412 411
lita.norden@elomatic.com
Futumeter Oy – logo
Futumeter Oy
www.futumeter.fi
Liisa Lehtinen
puh. +358 40 738 9226
liisa.lehtinen@futumeter.fi
Turun AMK – logo

Turun ammattikorkeakoulu
www.turkuamk.fi


Nea Metsäranta


puh. +358 50 598 5881
nea.metsaranta@turkuamk.fi

Vantaa
PÖYRY Logo
Pöyry Finland Oy
www.poyry.fi
Mikko Kuusisto
puh. +358 10 332 4994
mikko.kuusisto@poyry.com
PÖYRY Logo
Pöyry Finland Oy
www.poyry.fi
Anna-Liisa Koskinen
puh. +358 10 332 6769 tai
+358 40 753 8538
anna-liisa.koskinen@poyry.com
Rejlers logo
Rejlers Oy
www.rejlers.fi
Mikko Heikkinen
puh. +358 40 801 1854
mikko.heikkinen@rejlers.fi
SUEZ – logo
SUEZ
www.sita.fi
Tuomo Koponen
puh. +358 10 540 2213
tuomo.koponen@sita.fi
ECOchange logo
Ympäristökonsultointi EcoChange Oy
www.ecochange.fi
Suvi Runsten
puh. +358 50 569 0049
suvi.runsten@ecochange.fi
ÅF – Logo Black
ÅF-Consult Oy
www.afconsult.com
Arto Heikkinen
puh. +358 40 348 5238
arto.heikkinen@afconsult.com
ÅF – Logo Black
ÅF-Consult Oy
www.afconsult.com
Pekka Järvinen
puh. +358 40 348 5511
pekka.jarvinen@afconsult.com



Sivua päivitetty viimeksi 13.12.2016

Tulosta sivu